Хората на о-в Мавриций режат косата си, за да помогнат с овладяването на петролния разлив
Хората на о-в Мавриций сплотиха старания, с цел да се опитат да попречат на петролния разлив край този другояче магически остров да провокира екологично злополучие. Как? Като режат косата си.
Правителството на Мавриций разгласи бедствено състояние, откакто на 25 юли японски транспортен съд удари корален риф край острова, в резултат на което от него започнаха да изтичат петролни артикули.
Въпреки че течът публично е спрян, близо 1000 тона се озоваха в локалните води. В момента управляващите вършат всичко допустимо, с цел да източат останалите 2500 тона на борда, преди корабът да се разцепи на две.
Докато държавното управление търси международна помощ в преодоляването на разлива, локалните взеха решение да вземат нещата в свои ръце. Те сътвориха свои лични загради от плява, листа от захарна тръстика и човешка коса, натикани в платнени чували и даже чорапогащи.
„ Гражданите основават плуващи баражи, дълги километри, с цел да лимитират разлива. Майсторим ги със захарна тръстика, само че и с човешка коса, защото тя е идеално средство за абсорбирането на петрола “, съобщи Джоана Беренгер, член на Народното събрание на Мавриций, която също е отрязала личната си коса.
Да, в реалност косата е идеалното средство за тази обстановка. Човешкият косъм е липофилен, което значи, че отблъсква водата, само че се комбинира чудесно с всевъзможни мазнини. Т.е. чрез него може елементарно да се отдели петролът от водата. Един кг коса може да всмуква 8 литра нефт, твърди Беренгер.
Всъщност, години наред учените предлагат потреблението и на човешка коса, и животинска четина за абсорбирането на петролните разливи. За първи път тази концепция е тествана през 1978-а, когато танкерът „ Амоко Кадиз “ излива 220 880 тона нефт край крайбрежието на Бретан, Франция. Приложена е и през 2004-а при нефтения разлив в Мексиканския залив, който продължава и през днешния ден.
Изследване на NASA, извършено в края на 90-те години на предишния век, открива, че 11 340 кг коса са задоволителни за абсорбирането на 170 000 галона разлив и че 1 галон може да бъде всмукан за по-малко от 2 минути. Проучване, оповестено в Environments през юли 2020-а пък, демонстрира, че и кучешката четина и човешката коса са не по-малко положителни от синтетичните тъкани от вида на полипропилен, които по начало се употребяват при петролни разливи.
Сега жителите на Мавриций се предизвикват да отрежат косата си и да я дарят за идеята. Фризьори оферират гратис подкастряне на всеки, който реши да подари своята. Очакват се 20 тона коса и от Франция, добавя Беренгер.
Източник: IFLScience